Vít Kašpařík
Hudební nástroje
Velké Karlovice, Velké Karlovice, 75606
Co dělám
Vyrábím téměř všechny druhy dřevěných lidových a archaických píšťal (koncovky, jednoručky, dvojačky, tří až devítidírkové píšťaly, fujary), středověké a lidové strunné nástroje s dlabaným korpusem (fiduly, třístrunné ochlebky, čtyřstrunné dlabané housle; vše vč. smyčců). Většinu nástrojů vyrábí z bezového dřeva.
Bio
Táta je velice muzikální a sám hudební nástroje vyráběl. Jako kluk jsem navštěvoval lidovou školu umění stejně jako oba mí sourozenci. Chodil jsem nejprve na hodiny klavíru a později jsem se začal učit na klarinet. Přiznám se ale, že mě to nejdříve moc nebavilo. Názor jsem změnil až daleko později. Po dokončení střední průmyslové školy slévárenské v Brně jsem si udělal kovářský rekvalifikační kurz. Velkým impulzem pro mě byl roční pobyt v Rumunsku, kde jsem si v živelném muzikantském prostředí vyrobil první píšťalu, jak jsem to viděl u otce.
Ovlivněn Valašskem, kde žiji s rodinou, jsem se zpočátku zaměřil na nástroje, které by zapadly do zdejšího koloritu. Tak vznikly první jednoduché takzvané hadrářské píšťaly a také dvojačky, neboli zdvojené píšťaly, kdy jedna hraje stále stejný tón a pomocí druhé se současně tvoří melodie. Začal jsem vyrábět také koncovky, což jsou píšťaly bez hmatových dírek, na kterých se zakrývá pouze jejich konec. Výška tónu se pak mění silou dechu.
Postupem času jsem rozšířil sortiment výrobků také o slovenské fujary, pastýřské trouby, gajdy, be zové klarinety či kostěné flétny a pustil se také do výroby strunných nástrojů. Dělám například dlabané housle, kdy celá zadní deska i luby jsou vydlabány z jediného kusu javorového dřeva. Horní smrková deska je k ní přichycena hřebíčky.
Základním materiálem pro veškeré píšťaly je černý bez. Jeho dřevo je totiž dostatečně tvrdé a hutné, dokáže růst rovně a má měkkou duši, což je výhodné při jeho vrtání. Dříve než však z vybraného kusu může vzniknout píšťala, musí dřevo minimálně čtyři, ale i šest a více let, schnout. Musí se také napustit olejem.
Nástroje, které jsem vyrobil, už našly svůj domov u řady známých českých muzikantů. Mezi jinými na ně hraje například Vladimír Merta, Dagmar AndrtováVoňková, Luboš Malina, Jiří Plocek, Pavel Žalman Lohonka či Radim Zenkl.
Rád předávám své zkušenosti dál ve školách a jednoduchých dílnách, na folklorních akcích pro veřejnost, kde předvádím výrobu nástrojů, ale i hru na ně. Jsem držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel.
Galerie